+1 (234) 234-2345
menu
person

Згідно з п. 4 ст. 42 Закону України «Про загальнообов'язкове державне пенсійне страхування» від 09.07.03 № 1058 – IV зі змінами, внесеними Законом 3668 (далі - Закон), перерахунок пенсії проводиться наступним чином:

 1. У випадку, якщо застрахована особа після призначення пенсії продовжувала працювати, проводиться перерахунок пенсії з урахуванням не менш як 24 місяців страхового стажу після призначення (попереднього перерахунку) пенсії, незалежно від перерв у роботі.

 Перерахунок пенсії здійснюється із заробітної плати (доходу), з якої була обчислена пенсія.

 За бажанням пенсіонера перерахунок пенсії проводиться із заробітної плати за період страхового стажу, зазначеного в частині 1 ст. 40 Закону:

• за весь період страхового стажу починаючи з 1 липня 2000 року;

• за бажанням пенсіонера та за умови підтвердження довідки про заробітну плату первинними документами у період до 1 січня 2016 року або в разі, якщо страховий стаж починаючи з 1 липня 2000 року становить менше 60 місяців, для обчислення пенсії також враховується заробітна плата (дохід) за будь-які 60 календарних місяців страхового стажу підряд до 1 липня 2000 року незалежно від перерв.

 Зазначені варіанти перерахунків проводяться із застосуванням показника середньої заробітної плати (доходу), який враховувався під час призначення (попереднього перерахунку) пенсії.

 2. У випадку, якщо застрахована особа після призначення (перерахунку) пенсії має менш ніж 24 місяця страхового стажу, перерахунок пенсії проводиться не раніше як через два календарних роки після призначення (попереднього перерахунку) з урахуванням страхового стажу після призначення (перерахунку) і з урахуванням заробітної плати, з якої обчислена (перерахована) пенсія.

 3. Якщо пенсіонер, продовжуючи працювати, набув стажу, достатнього для призначення пенсії відповідно до ч. 1 ст. 28 Закону (у розмірі прожиткового мінімуму для непрацездатних осіб, тобто для жінок – 30 років, для чоловіків – 35 років), то, за заявою пенсіонера, проводиться відповідний перерахунок пенсії, незалежно від того, скільки часу пройшло після призначення пенсії при неповному стажі, з урахуванням заробітної плати, з якої була обчислена (перерахована) пенсія.

 Другий та третій випадки дають можливість пенсіонерам перерахувати пенсії шляхом заліку до страхового стажу періодів роботи після 2004 року тривалістю менш 24 місяців, у порядку, встановленому Законом.

 Перерахунок пенсії відповідно пункту 4 ст. 42 Закону проводиться з термінів, передбачених пунктом 4 ст. 45 Закону, тобто з першого числа місяця, у якому пенсіонер звернувся за перерахунком пенсії, якщо відповідна заява з усіма необхідними документами подано ним до 15 числа включно, і з першого числа наступного місяця, якщо заяву з усіма необхідними документами подано ним після 15 числа.

Звертаємо увагу: дія цієї частини не поширюється на пенсіонерів, яким призначено пенсію за вислугу років на умовах, передбачених Законом України "Про пенсійне забезпечення", та які не досягли віку, встановленого статтею 26 цього Закону.

Перерахунок пенсії у зв’язку із зростанням середньої зарплати

 (п.2 ст.42 Закону)

 Кабінет Міністрів України 30 жовтня 2013 року ухвалив постанову № 795, якою затвердив новий Порядок перерахунку пенсій, що проводитимуть щорічно з 1 березня. Нагадаємо: 1 липня нинішнього року набрав чинності Закон України «Про внесення змін до деяких законів України щодо призначення та індексації пенсії», яким встановлено новий механізм щорічного перерахунку пенсій з 1 березня.

 Цим нормативним актом внесено зміни до Закону України «Про загальнообов’язкове державне пенсійне страхування» (далі – Закон). Так, у частині щорічного перерахунку призначених пенсій з 1 березня, який передбачено частиною 2 статті 42 Закону, право на перерахунок пенсій не залежатиме від того, на скільки у попередньому році зріс розмір пенсії конкретної особи. Перерахунку підлягатимуть фактично всі пенсії, призначені за законами України «Про загальнообов’язкове державне пенсійне страхування», «Про наукову і науково-технічну діяльність», «Про пенсійне забезпечення осіб, звільнених з військової служби, та деяких інших осіб», а також «Про статус і соціальний захист громадян, які постраждали внаслідок Чорнобильської катастрофи».

 Заробітну плату, з якої призначено (попередньо перераховано) пенсію підвищуватимуть на коефіцієнт, який відповідає не менш як 20 відсотків показника зростання середньої заробітної плати (доходу) в Україні, з якої сплачено страхові внески, порівняно з попереднім роком, але не менше зростання рівня інфляції (індексу споживчих цін) за минулий рік.

Перерахунок пенсії у зв’язку із збільшенням розміру прожиткового мінімуму

 (п.3 ст.42 Закону)

 У разі збільшення розміру прожиткового мінімуму для осіб, які втратили працездатність, визначеного законом, підвищується розмір пенсії, обчислений відповідно до статті 28 цього Закону (крім пенсіонерів, які працюють (провадять діяльність, пов'язану з отриманням доходу). Перерахунок пенсії проводиться з дня встановлення нового розміру прожиткового мінімуму.

 Пенсіонерам, які працюють (провадять діяльність, пов'язану з отриманням доходу), після звільнення з роботи або припинення такої діяльності пенсія перераховується з урахуванням прожиткового мінімуму для осіб, які втратили працездатність, визначеного законом, який встановлений на дату звільнення з роботи або припинення такої діяльності.

Переведення з одного виду пенсії на інший

 При переведенні з одного виду пенсії на інший застосовується показник середньої заробітної плати (доходу), який враховувався під час призначення (попереднього перерахунку) пенсії.

 Якщо особа після призначення пенсії по інвалідності продовжувала працювати та набула не менш як 24 місяці страхового стажу після призначення (попереднього перерахунку) пенсії незалежно від перерв у роботі, при переведенні вперше з пенсії по інвалідності на пенсію за віком застосовується середня заробітна плата (дохід), визначена частиною другою статті 40 цього Закону для призначення пенсії.